Wiadomości

Zamknij

Czarne punkty wodne oznaczone

Materiał promocyjny 14:55, 24.06.2026
Skomentuj Czarne punkty wodne oznaczone Fot. M. Słaby

Czarne punkty wodne stoją w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Ostrzegają i studzą zapał – zauważają WOPR-owcy. Dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego z policją wiemy, które miejsca w subregionie radomskim omijać.

Za każdym z tych punktów stoi ludzka tragedia. To miejsca, gdzie w przeszłości doszło do utonięcia lub innego tragicznego wypadku. Według danych policji w ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło 30 osób. Ponad jedna trzecia tych tragedii wydarzyła się podczas wakacji. Ofiarami najczęściej są dorośli mężczyźni, a do zdarzeń dochodzi przede wszystkim w rzekach oraz innych niestrzeżonych akwenach. Za tragedią stoją często te same przyczyny. Nadmierna pewność siebie, przecenianie własnych umiejętności i lekceważenie zagrożenia.

– Początek wakacji to moment, w którym szczególnie przypominamy o bezpieczeństwie nad wodą. Wspólnie z mazowiecką policją sprawdzamy miejsca najczęściej wybierane przez mieszkańców oraz oznaczamy te, które mogą stwarzać zagrożenie. Program czarnych punktów wodnych prowadzimy od lat i widzimy, że takie działania mają sens. Coraz większa świadomość zagrożeń, edukacja oraz obecność służb przynoszą efekty. Dlatego konsekwentnie inwestujemy zarówno w profilaktykę, jak i wyposażenie ratowników. Bezpieczeństwo Mazowszan jest dla nas jednym z najważniejszych priorytetów - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Lepiej zapobiegać niż ratować

Samorząd województwa mazowieckiego wspiera organizacje zajmujące się ratownictwem wodnym. Od 2016 roku na ten cel przeznaczył łącznie 7,6 mln zł. To środki, które umożliwiają zakup specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych, ale nie tylko. Wsparcie pomaga także w utrzymaniu gotowości bojowej ratowników, organizacji patroli wodnych oraz prowadzeniu profilaktycznych działań, co umożliwia szybszą reakcję służb w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Także w tym roku samorząd przeznaczył znaczące środki na poprawę bezpieczeństwa nad wodą. W ramach działania „Ratownictwo i ochrona ludności” do 15 organizacji z całego Mazowsza trafi blisko 1,4 mln zł. Wśród planowanych zakupów znalazły się między innymi drony, skutery wodne, silniki zaburtowe, radiotelefony, defibrylatory AED, przyczepy ewakuacyjne oraz inny specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratunkowych.

- Samorząd województwa mazowieckiego od lat podejmuje działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą m.in. poprzez wsparcie WOPR-ów czy oznaczanie czarnych punktów wodnych. Przekazaliśmy organizacjom zajmującym się ratownictwem wodnym z subregionu radomskiego wsparcie o łącznej wysokości ponad 368 tys. zł. Dążymy do tego, aby liczba niebezpiecznych sytuacji nad wodą z roku na rok się zmniejszała. W wakacje zachowajmy rozsądek nad wodą! – apeluje wicemarszałek Rafał Rajkowski

ABC bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przebywając nad wodą? Z pewnością na kolor flagi, która wskaże czy woda, nad którą wypoczywamy jest zdatna do kąpieli. Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie do wody przy wywieszonej czerwonej fladze, która pojawia się wtedy, gdy temperatura wody jest niższa niż 14 st. C lub jest skażona np. przez sinice. Wywiesza się ją także podczas burz, zagrożenia pogodowego oraz w trakcie trwania akcji ratunkowej. O ochronie przed słońcem pamiętajmy nie tylko nad wodą. Dobry krem z wysokim filtrem, nakrycie głowy, picie wody, przewiewne ubranie
w jasnych kolorach pomogą przetrwać wysokie temperatury. A między godziną 12 a 15 podczas największych upałów najlepiej skryjmy się w cieniu. 

Nie wszystko widać z brzegu

Charakterystyczne czarne tablice są już dobrze znanym elementem krajobrazu. Na mapie subregionu radomskiego widnieje 7 takich punktów. Są to:

  • Rzeka Wisła w Kępeczkach
  • Rzeka Wisła w Kuźmach
  • Rzeka Wisła w Wilczkowicach Górnych
  • Rzeka Wisła w Kłodzie
  • Rzeka Wisła w Kolonii Raju
  • Rzeka Wisła w Kłudziu
  • Wyrobisko pokopalniane po cementowni w Wierzbicy
(Materiał promocyjny)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bialobrzegi24.net. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%