Założyciel Pilicy Białobrzegi ofiarą zbrodni katyńskiej

13 kwietnia 2022 08:34; Tomasz Plaskota

Jednym z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez Sowietów był założyciel Pilicy Białobrzegi doktor Stanisław Gutkiewicz. Przed stu laty, razem z pięcioma sympatykami piłki nożnej, założył działający do dziś klub.

Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, fot. TP.
Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, fot. TP.

Stanisław Marcin Gutkiewicz urodził się 10 listopada 1893 r. w Białobrzegach jako syn Wojciecha i Domiceli z Mroziewiczów. Skończył studia medyczne w Dorpacie (obecnie Tartu) na Łotwie i w Petersburgu. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do armii carskiej, gdzie pełnił funkcję lekarza okrętowego. Do Polski powrócił po wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji. W wojnie polsko-bolszewickiej służył jako lekarz w 1 pułku szwoleżerów i 11 pułku ułanów.

Po zwolnieniu z wojska po przewrocie majowym w 1926 r. i przeniesieniu do rezerwy, pełnił funkcję internisty rejonowego i prowadził własny gabinet lekarski w Nowym Mieście nad Pilicą. Działał w Stronnictwie Narodowym, za co był więziony w założonym przez władze sanacyjne w obozie w Berezie Kartuskiej.

Oprócz życia rodzinnego, zawodowego, czas w Nowym Mieście pochłaniała mu działalność polityczna i społeczna. „Na błoniach nad Pilicą organizował rozgrywki sportowe, młodzież i dorośli wspólnie budowali boiska sportowe, odbywały się tam rozgrywki w siatkówkę, w piłkę nożną, w koszykówkę. Latem, w soboty i niedziele odbywały się tam festyny. Prowadził miejscową sekcję Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, stworzył chór „Lutnia”. W 1939 r. został zmobilizowany do wojska, uczestniczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej, zginął w Katyniu” – charakteryzował doktora Gutkiewicza były kustosz Muzeum Regionalnego w Nowym Mieście nad Pilicą Jerzy Porada.

Porucznik Stanisław Gutkiewicz był więziony w obozie w Kozielsku. Został zamordowany przez Sowietów w Katyniu 27 kwietnia 1940 r. Miał 46 lat, pozostawił żonę i syna Wojciecha.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Tomasz Plaskota

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (2)

Tomy ; 13 kwietnia 2022 12:18

Chyba Pilice Nowe Miasto?

Tom; 26 kwietnia 2022 13:36

Nie, o Pilicę Białobrzegi

Przeczytaj również

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Zaskakujące informacje ws. makabrycznego wypadku w miejscowości Małe Boże

  • Aktualności
  • Stromiec

Znany jest sprawca wypadku w miejscowości Małe Boże. To 19-latka, która twierdziła dotąd, że była pasażerką. - Okazało się, że to jednak ona siedziała za kierownicą.

Dodano: 3 października 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Straszny wypadek w gminie Stromiec! Audi przecięte na pół

  • Aktualności
  • Stromiec

W niedzielę po godz. 20.00 na drodze relacji Stromiec - Boże doszło do poważnego wypadku. Na skutek zderzenia osobowe audi zostało wręcz przecięte na pół. Drugie z aut biorących w wypadku - osobowy opel leży na boku.

Dodano: 2 października 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
SP ZOZ w Białobrzegach (fot. Bialobrzegi24.net)

Donald Tusk w Białobrzegach. Wicestarosta i PGNiG reagują

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Zakład Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach dostał od PGNiG za to, że placówka… zużyła za mało gazu.

Dodano: 30 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Konferencja prasowa przed SP ZOZ w Białobrzegach

Donald Tusk w Białobrzegach. Chodzi o karę za ogrzewanie dla SP ZOZ

  • Aktualności
  • Białobrzegi

W piątek przed budynkiem SP ZOZ w Białobrzegach odbyła się konferencja z udziałem lidera Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska.

Dodano: 30 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. materiały prasowe

W Stawiszynie odbyły się manewry z udziałem psów specjalnych

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Przewodnicy psów służbowych kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach zorganizowanych w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z Aresztu Śledczego w Grójcu oraz z Zakładu Kynologii Policyjnej. Wspólne...

Dodano: 29 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa