Założyciel Pilicy Białobrzegi ofiarą zbrodni katyńskiej

13 kwietnia 2022 08:34; Tomasz Plaskota

Jednym z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez Sowietów był założyciel Pilicy Białobrzegi doktor Stanisław Gutkiewicz. Przed stu laty, razem z pięcioma sympatykami piłki nożnej, założył działający do dziś klub.

Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, fot. TP.
Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, fot. TP.

Stanisław Marcin Gutkiewicz urodził się 10 listopada 1893 r. w Białobrzegach jako syn Wojciecha i Domiceli z Mroziewiczów. Skończył studia medyczne w Dorpacie (obecnie Tartu) na Łotwie i w Petersburgu. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do armii carskiej, gdzie pełnił funkcję lekarza okrętowego. Do Polski powrócił po wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji. W wojnie polsko-bolszewickiej służył jako lekarz w 1 pułku szwoleżerów i 11 pułku ułanów.

Po zwolnieniu z wojska po przewrocie majowym w 1926 r. i przeniesieniu do rezerwy, pełnił funkcję internisty rejonowego i prowadził własny gabinet lekarski w Nowym Mieście nad Pilicą. Działał w Stronnictwie Narodowym, za co był więziony w założonym przez władze sanacyjne w obozie w Berezie Kartuskiej.

Oprócz życia rodzinnego, zawodowego, czas w Nowym Mieście pochłaniała mu działalność polityczna i społeczna. „Na błoniach nad Pilicą organizował rozgrywki sportowe, młodzież i dorośli wspólnie budowali boiska sportowe, odbywały się tam rozgrywki w siatkówkę, w piłkę nożną, w koszykówkę. Latem, w soboty i niedziele odbywały się tam festyny. Prowadził miejscową sekcję Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, stworzył chór „Lutnia”. W 1939 r. został zmobilizowany do wojska, uczestniczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej, zginął w Katyniu” – charakteryzował doktora Gutkiewicza były kustosz Muzeum Regionalnego w Nowym Mieście nad Pilicą Jerzy Porada.

Porucznik Stanisław Gutkiewicz był więziony w obozie w Kozielsku. Został zamordowany przez Sowietów w Katyniu 27 kwietnia 1940 r. Miał 46 lat, pozostawił żonę i syna Wojciecha.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Tomasz Plaskota

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (2)

Tomy ; 13 kwietnia 2022 12:18

Chyba Pilice Nowe Miasto?

Tom; 26 kwietnia 2022 13:36

Nie, o Pilicę Białobrzegi

Przeczytaj również

Fot. ROZPN

Turniej o Puchar Wiosny w Białobrzegach. To była znakomita impreza (VIDEO!)

  • Sport
  • Białobrzegi

10 drużyn, dwie grupy, dużo goli i mnóstwo kibiców na trybunach. Białobrzegi okazały się bardzo gościnne i pierwszy turniej z cyklu "O Puchar Wiosny" możemy uznać za udany - pisze na swojej stronie Radomski Okręgowy Związek Piłki Noż...

Dodano: 5 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Jest bardzo ślisko na S7. Doszło do zderzenia dwóch aut

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W sobotę przed godziną 9.00 na drodze ekspresowej nr 7 w miejscowości Gózd doszło do zderzenia dwóch aut osobowych.

Dodano: 4 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
100 lat Klubu Sportowego Pilica Białobrzegi 1922-2022

Białobrzegi moim miastem, Pilica moim klubem. Ukazał się album na 100-lecie klubu

  • Publicystyka i historia
  • Białobrzegi

Z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Klubu Sportowego Pilica Białobrzegi ukazał się album, przedstawiający historię klubu w latach 1922-2022.

Dodano: 3 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. UMiG w Białobrzegach

Bulwar połączy ul. Krakowską z ul. Cichą. Rozpoczęły się prace!

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki przyrodniczej nad jeziorem wschodnim w Białobrzegach. Ciąg pieszy połączy ulicę Krakowską z ulicą Cichą. Gmina na to zadanie pozyskała środki z LGD Zapilicze w wysokości 172 tys. zł.

Dodano: 2 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. KPP w Białobrzegach

Białobrzeska Policja podsumowała 2022 rok

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

31 stycznia 2023 r. W Sali Konferencyjnej Hali Sportowej w Białobrzegach odbyła się odprawa roczna podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz efekty pracy funkcjonariuszy w minionym roku. W uroczystej naradzie uczestniczył I...

Dodano: 2 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa