Założyciel Pilicy Białobrzegi ofiarą zbrodni katyńskiej

13 kwietnia 2022 08:34; Tomasz Plaskota

Jednym z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez Sowietów był założyciel Pilicy Białobrzegi doktor Stanisław Gutkiewicz. Przed stu laty, razem z pięcioma sympatykami piłki nożnej, założył działający do dziś klub.

Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, fot. TP.
Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, fot. TP.

Stanisław Marcin Gutkiewicz urodził się 10 listopada 1893 r. w Białobrzegach jako syn Wojciecha i Domiceli z Mroziewiczów. Skończył studia medyczne w Dorpacie (obecnie Tartu) na Łotwie i w Petersburgu. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do armii carskiej, gdzie pełnił funkcję lekarza okrętowego. Do Polski powrócił po wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji. W wojnie polsko-bolszewickiej służył jako lekarz w 1 pułku szwoleżerów i 11 pułku ułanów.

Po zwolnieniu z wojska po przewrocie majowym w 1926 r. i przeniesieniu do rezerwy, pełnił funkcję internisty rejonowego i prowadził własny gabinet lekarski w Nowym Mieście nad Pilicą. Działał w Stronnictwie Narodowym, za co był więziony w założonym przez władze sanacyjne w obozie w Berezie Kartuskiej.

Oprócz życia rodzinnego, zawodowego, czas w Nowym Mieście pochłaniała mu działalność polityczna i społeczna. „Na błoniach nad Pilicą organizował rozgrywki sportowe, młodzież i dorośli wspólnie budowali boiska sportowe, odbywały się tam rozgrywki w siatkówkę, w piłkę nożną, w koszykówkę. Latem, w soboty i niedziele odbywały się tam festyny. Prowadził miejscową sekcję Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, stworzył chór „Lutnia”. W 1939 r. został zmobilizowany do wojska, uczestniczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej, zginął w Katyniu” – charakteryzował doktora Gutkiewicza były kustosz Muzeum Regionalnego w Nowym Mieście nad Pilicą Jerzy Porada.

Porucznik Stanisław Gutkiewicz był więziony w obozie w Kozielsku. Został zamordowany przez Sowietów w Katyniu 27 kwietnia 1940 r. Miał 46 lat, pozostawił żonę i syna Wojciecha.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Tomasz Plaskota

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (2)

Tomy ; 13 kwietnia 2022 12:18

Chyba Pilice Nowe Miasto?

Tom; 26 kwietnia 2022 13:36

Nie, o Pilicę Białobrzegi

Przeczytaj również

Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Meredes stanął w płomieniach

  • Aktualności
  • Stara Błotnica

W czwartkowy wieczór w miejscowości Kadłubek w gminie Stara Błotnica doszło do pożaru samochodu osobowego marki mercedes.

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 1 raz Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Starostwo Powiatowe w Białobrzegach

W Białobrzegach uczczono pamięć Grzegorza Przemyka

  • Aktualności
  • Białobrzegi

W niedzielę, 15 maja 2022 r. w Białobrzegach odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej.

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net

Na co wydadzą pieniądze?

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

Radni województwa mazowieckiego przyznali pierwsze dofinansowania w ramach programów wsparcia. Pomoc dla sołectw oraz środki na inwestycje w ochronę powietrza i klimatu – w powiecie białobrzeskim dofinansowanych zostanie w sumie 17 projektó...

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny
Fot. KPP w Białobrzegach

Podinsp. Paweł Ozga został I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Białobrzegach

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W poniedziałek podczas odprawy kadry kierowniczej Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, kierujący białobrzeską jednostką mł. insp. Grzegorz Mikołajczyk serdecznie powitał i złożył gratulacje podinsp. Pawłowi Ozdze, który objął...

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net

Ależ thriller na stadionie w Białobrzegach!

  • Sport
  • Białobrzegi

Pilica grając w ósemkę zdołała w ostatniej minucie dogrywki doprowadzić do wyrównania. Ostatecznie jednak w rzutach karnych lepsi okazali się piłkarze Legii II Warszawa, i to oni zagrają w mazowieckim finale Pucharu Polski.

Dodano: 18 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net