W Stawiszynie odbyły się manewry z udziałem psów specjalnych

29 września 2022 08:44; Informacja prasowa

Przewodnicy psów służbowych kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach zorganizowanych w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z Aresztu Śledczego w Grójcu oraz z Zakładu Kynologii Policyjnej. Wspólne manewry były doskonałą okazją do wymiany praktycznych informacji na temat technik i metod szkolenia oraz wykorzystania psów specjalnych w codziennej służbie.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Przewodnicy z czworonożnymi funkcjonariuszami kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach doskonalących metody odnajdywania narkotyków i środków odurzających w różnych sytuacjach i miejscach. Trenowali także umiejętności swoich psów, aby jeszcze skuteczniej eliminować z obiegu niedozwolone substancje. Psy specjalne ćwiczyły głównie w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach, w których potencjalnie może dochodzić do ukrywania narkotyków.

- Bez psów specjalnych praca w jednostce penitencjarnej była o wiele trudniejsza – podkreślał sierż. Paweł Wiktorowski - przewodnik psa specjalnego „Niobe” z Aresztu Śledczego w Grójcu. - Psy służbowe w zakresie wykrywania narkotyków są niezastąpione, dlatego tak ważne są codzienne ćwiczenia, które dla psa są po prostu zabawą – dodał sierż. Paweł Wiktorowski.  

Psy specjalne

Dobry pies służbowy powinien posiadać takie cechy jak: zdolność skupienia uwagi, bezwzględne posłuszeństwo, wykonywanie poleceń oraz posiadać odporność na czynniki zewnętrzne. Cechy te nabywa podczas ćwiczeń z zakresu tresury i posłuszeństwa. Najważniejszym jednak czynnikiem, który pozwala wykorzystać wszystkie te cechy, jest indywidualna ciężka praca przewodnika i jego podopiecznego oraz wymiana spostrzeżeń i zdobytych doświadczeń między poszczególnymi służbami. Właśnie taki charakter miało ostatnie spotkanie, podczas którego psy służbowe Policji i Służby Więziennej miały znajdować próbki narkotyków, które ukryte były w pomieszczeniach. Odbyte szkolenie podniosło doświadczenie przewodników i ich podopiecznych.

Niobe – pies specjalny Aresztu Śledczego w Grójcu

Niobe jest jednym z ponad 100 psów specjalnych pełniących służbę na terenie jednostek penitencjarnych w Polsce. Jest psem wyszkolonym do wykrywania narkotyków. Praca psa służbowego i przewodnika jest nieoceniona pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na terenie aresztu. Pozwala skutecznie eliminować zagrożenia związane z przenikaniem substancji niedozwolonych na teren jednostki i wspierać służby odpowiedzialne za walkę z przestępczością narkotykową. Niobe jest psem rasy owczarek niemiecki. Ma 2 lata. Swoja przygodę ze Służbą Więzienną Niobe rozpoczęła w sierpniu 2021 roku. Po odbyciu 4-miesięcznego szkolenia w Dziale Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Zakładzie Karnym w Czarnem, stanowi integralną część załogi Aresztu Śledczego w Grójcu i Oddziału Zewnętrznego w Stawiszynie.

Opracowanie: ppor. Bartosz Muszyński

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Iwona Śliwa: odwołano mnie ze stanowiska na podstawie pomówień i insynuacji

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Publikujemy oświadczenie, jakie wydała Iwona Śliwa, którą zarząd Powiatu Białobrzeskiego odwołał bez wypowiedzenia ze stanowiska Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach.

Dodano: 6 grudnia 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Policja.pl

Okradł mieszkanie w Białobrzegach. Teraz może "posiedzieć" nawet 10 lat

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Białobrzescy policjanci zatrzymali 40-latka, który usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do mieszkania na terenie miasta. Jego łupem padło mienie o łącznej wartości blisko 10 000 złotych. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w...

Dodano: 5 grudnia 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

Wiadomo dlaczego odwołano dyrektor liceum w Białobrzegach

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego opublikowano uchwałę w sprawie odwołania bez wypowiedzenia Pani Iwony Śliwy ze stanowiska Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach.

Dodano: 4 grudnia 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. lobialobrzegi.pl

Trzęsienie ziemi w białobrzeskim liceum! Ujawniono nieprawidłowości

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Zarząd Powiatu Białobrzeskiego odwołał ze stanowiska długoletnią dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej, Iwonę Śliwę.

Dodano: 1 grudnia 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Wnętrza budynku OSP w Kożuchowie (fot. Bialobrzegi24.net)

Wyśmierzyce. Po remoncie dachu: grzyb, odpadające tynki i basen na podłodze

  • Aktualności
  • Wyśmierzyce

Mieszkańcy miejscowości Kożuchów w gminie Wyśmierzyce skarżą się, że przez źle wykonany remont dachu, dewastacji ulega budynek miejscowej remizy.

Dodano: 30 listopada 2022 r. Komentowano: 3 razy Autor: Bialobrzegi24.net