Unikalne wspomnienia bohatera wojny 1920 r. z Białobrzegów. "Najniespodziewaniej bolszewicy zaczęli odstępować"

15 sierpnia 2021 13:51; Tomasz Plaskota

„Z rozkazu majora po raz pierwszy nabiliśmy broń, następnie rozsypaliśmy się w tyraliery i zaczęliśmy dawać salwy w stronę bolszewików. Najniespodziewaniej bolszewicy zaczęli odstępować. My w tym czasie przeszliśmy do ataku” – pisał pod koniec sierpnia 1920 r. harcerz, 17-letni gimnazjalista Bronek Mroczkowski z Białobrzegów w liście do rodziców.

Źródło zdjęcia: https://btkbialobrzegi.pl/
Źródło zdjęcia: https://btkbialobrzegi.pl/

Bronek był jednym z ponad stu pięciu tysięcy ochotników, którzy latem 1920 r. zaciągnęli się do Armii Polskiej, aby walczyć z bolszewikami. Ochotnicy po krótkim szkoleniu, czasem tylko trzytygodniowym, w obozach w Jabłonnie i Rembertowie szli na front.

„Uradowaliśmy się – pisał Bronek w pamiętniku. – Wszyscy pięciu jedziemy. Jak to będzie wesoło, gdy każdy z nas będzie miał mundur, gdy pojedziemy do Rembertowa itd. itd. Gadania było moc. Janek Fonfara się ucieszył, że sam nie będzie rekrutem, że my również ochotnikami być umiemy”. Młodzi ochotnicy z Białobrzegów na szkolenie do Rembertowa wyruszyli 24 lipca, a na froncie znaleźli się już 14 sierpnia 1920 r. Bronek Mroczkowski trafił do 221. ochotniczego pułku piechoty. Wojenna przygoda białobrzeskiego gimnazjalisty nie trwała długo. Dzień później, 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które wypadało podobnie jak w tym roku w niedzielę, trafił go odłamek.

„(…) kiedy się czołgałem w bruździe, dostałem jakimś odłamkiem czy czymś w plecy. Chwilowo straciłem przytomność, ale zaraz oprzytomniałem. Podnieść się jednak nie mogłem. Dopiero przybiegł sanitariusz, obejrzał mi plecy, ale na szczęście rany żadnej nie było. Zaraz zostałem odniesiony z pola i przywieziony do najbliższej stacji, skąd mnie odstawiono do Warszawy. Tutaj mieliśmy przez cały wieczór troskliwą opiekę nad sobą” – pisał Bronek do rodziców.

Rana okazała się ciężka, Bronka przewieziono do szpitala wojskowego w wielkopolskim Kościanie. Mimo troskliwej opieki, w tym ze strony starszego brata Mariana, studenta medycyny zmarł 6 kwietnia 1922 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Białobrzegach, a napis na jego grobie mówi, że zmarł „z ran odniesionych w obronie ojczyzny”.

O jego losach, nie tylko wojennych, opowiada „Pamiętnik Bronka Mroczkowskiego 1 czerwca 1919 – 23 lipca 1920”, który ukazał się staraniem Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego (https://btkbialobrzegi.pl/).

Tomasz Plaskota

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Już w ten weekend Majowe Dni Białobrzegów!

  • Wkrótce
  • Białobrzegi

Mateusz Mijal, Miły Pan, Long&Junior, Hlopaky, Szymon Wydra & Carpe Diem oraz Lady Pank - to wszystko czeka nas już w najbliższy weekend podczas Majowych Dni Białobrzegów 2022.

Dodano: 20 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Meredes stanął w płomieniach

  • Aktualności
  • Stara Błotnica

W czwartkowy wieczór w miejscowości Kadłubek w gminie Stara Błotnica doszło do pożaru samochodu osobowego marki mercedes.

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 1 raz Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Starostwo Powiatowe w Białobrzegach

W Białobrzegach uczczono pamięć Grzegorza Przemyka

  • Aktualności
  • Białobrzegi

W niedzielę, 15 maja 2022 r. w Białobrzegach odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej.

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net

Na co wydadzą pieniądze?

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

Radni województwa mazowieckiego przyznali pierwsze dofinansowania w ramach programów wsparcia. Pomoc dla sołectw oraz środki na inwestycje w ochronę powietrza i klimatu – w powiecie białobrzeskim dofinansowanych zostanie w sumie 17 projektó...

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny
Fot. KPP w Białobrzegach

Podinsp. Paweł Ozga został I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Białobrzegach

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W poniedziałek podczas odprawy kadry kierowniczej Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, kierujący białobrzeską jednostką mł. insp. Grzegorz Mikołajczyk serdecznie powitał i złożył gratulacje podinsp. Pawłowi Ozdze, który objął...

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net