Unikalne wspomnienia bohatera wojny 1920 r. z Białobrzegów. "Najniespodziewaniej bolszewicy zaczęli odstępować"

15 sierpnia 2021 13:51; Tomasz Plaskota

„Z rozkazu majora po raz pierwszy nabiliśmy broń, następnie rozsypaliśmy się w tyraliery i zaczęliśmy dawać salwy w stronę bolszewików. Najniespodziewaniej bolszewicy zaczęli odstępować. My w tym czasie przeszliśmy do ataku” – pisał pod koniec sierpnia 1920 r. harcerz, 17-letni gimnazjalista Bronek Mroczkowski z Białobrzegów w liście do rodziców.

Źródło zdjęcia: https://btkbialobrzegi.pl/
Źródło zdjęcia: https://btkbialobrzegi.pl/

Bronek był jednym z ponad stu pięciu tysięcy ochotników, którzy latem 1920 r. zaciągnęli się do Armii Polskiej, aby walczyć z bolszewikami. Ochotnicy po krótkim szkoleniu, czasem tylko trzytygodniowym, w obozach w Jabłonnie i Rembertowie szli na front.

„Uradowaliśmy się – pisał Bronek w pamiętniku. – Wszyscy pięciu jedziemy. Jak to będzie wesoło, gdy każdy z nas będzie miał mundur, gdy pojedziemy do Rembertowa itd. itd. Gadania było moc. Janek Fonfara się ucieszył, że sam nie będzie rekrutem, że my również ochotnikami być umiemy”. Młodzi ochotnicy z Białobrzegów na szkolenie do Rembertowa wyruszyli 24 lipca, a na froncie znaleźli się już 14 sierpnia 1920 r. Bronek Mroczkowski trafił do 221. ochotniczego pułku piechoty. Wojenna przygoda białobrzeskiego gimnazjalisty nie trwała długo. Dzień później, 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które wypadało podobnie jak w tym roku w niedzielę, trafił go odłamek.

„(…) kiedy się czołgałem w bruździe, dostałem jakimś odłamkiem czy czymś w plecy. Chwilowo straciłem przytomność, ale zaraz oprzytomniałem. Podnieść się jednak nie mogłem. Dopiero przybiegł sanitariusz, obejrzał mi plecy, ale na szczęście rany żadnej nie było. Zaraz zostałem odniesiony z pola i przywieziony do najbliższej stacji, skąd mnie odstawiono do Warszawy. Tutaj mieliśmy przez cały wieczór troskliwą opiekę nad sobą” – pisał Bronek do rodziców.

Rana okazała się ciężka, Bronka przewieziono do szpitala wojskowego w wielkopolskim Kościanie. Mimo troskliwej opieki, w tym ze strony starszego brata Mariana, studenta medycyny zmarł 6 kwietnia 1922 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Białobrzegach, a napis na jego grobie mówi, że zmarł „z ran odniesionych w obronie ojczyzny”.

O jego losach, nie tylko wojennych, opowiada „Pamiętnik Bronka Mroczkowskiego 1 czerwca 1919 – 23 lipca 1920”, który ukazał się staraniem Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego (https://btkbialobrzegi.pl/).

Tomasz Plaskota

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Zaskakujące informacje ws. makabrycznego wypadku w miejscowości Małe Boże

  • Aktualności
  • Stromiec

Znany jest sprawca wypadku w miejscowości Małe Boże. To 19-latka, która twierdziła dotąd, że była pasażerką. - Okazało się, że to jednak ona siedziała za kierownicą.

Dodano: 3 października 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Straszny wypadek w gminie Stromiec! Audi przecięte na pół

  • Aktualności
  • Stromiec

W niedzielę po godz. 20.00 na drodze relacji Stromiec - Boże doszło do poważnego wypadku. Na skutek zderzenia osobowe audi zostało wręcz przecięte na pół. Drugie z aut biorących w wypadku - osobowy opel leży na boku.

Dodano: 2 października 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
SP ZOZ w Białobrzegach (fot. Bialobrzegi24.net)

Donald Tusk w Białobrzegach. Wicestarosta i PGNiG reagują

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Zakład Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach dostał od PGNiG za to, że placówka… zużyła za mało gazu.

Dodano: 30 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Konferencja prasowa przed SP ZOZ w Białobrzegach

Donald Tusk w Białobrzegach. Chodzi o karę za ogrzewanie dla SP ZOZ

  • Aktualności
  • Białobrzegi

W piątek przed budynkiem SP ZOZ w Białobrzegach odbyła się konferencja z udziałem lidera Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska.

Dodano: 30 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. materiały prasowe

W Stawiszynie odbyły się manewry z udziałem psów specjalnych

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Przewodnicy psów służbowych kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach zorganizowanych w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z Aresztu Śledczego w Grójcu oraz z Zakładu Kynologii Policyjnej. Wspólne...

Dodano: 29 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa