Uczczą pamięć Grzegorza Przemyka. 15 maja msza i koncert w Białobrzegach

11 maja 2022 08:21; Informacja prasowa

W najbliższą niedzielę po raz pierwszy w Białobrzegach odbędą się uroczystości związane ze śp. Grzegorzem Przemykiem. W 1980 roku uczęszczał on do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.

Fot. commons.wikimedia.org
Fot. commons.wikimedia.org

W mieście tym mieszkała jego babcia Apolonia Cypel. Tak więc Grzegorz Przemyk był również rodzinnie związany z Białobrzegami. Rodzina Cyplów tu przybyła już w XIX wieku. Przed wojną mieszkali przy ulicy Bronisława Mroczkowskiego, obecnie Rzemieślnicza w miejscu gdzie stanął obecnie pawilon handlowy Świat Firan. Mama Grzegorza, Barbara Sadowska była znaną antykomunistyczną opozycjonistką. Była wiecznie szykanowana i prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Rówieśnicy którzy chodzili z nim do szkoły w Białobrzegach czy spotykali się podczas wieczorów poetyckich, w jedynym internacie w mieście, po latach mówią że mama Grzegorza specjalnie przeniosła go do szkoły w Białobrzegach, aby chronić syna przed szykanami. Moja ciotka i dobry znajomy pracowali w tym czasie w internacie - powiedział Robert Grudzień. Bywałem często w tym czasie w Białobrzegach, ponieważ ćwiczyłem w miejscowym kościele na organach, mieszkając u ciotki przy ul. Rzemieślniczej. Bywałem również w białobrzeskim internacie. Warto sięgnąć do książki Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów". W 315 stronicowej publikacji, wydanej w roku 2017 możemy przeczytać również o pobycie Grzegorza Przemyka w Białobrzegach. Grzegorz Przemyk był maturzystą, aresztowanym, pobitym i zamordowanym przez milicję w 1983 r. Pierwszy proces był wyreżyserowany przez komunistyczne władze. W kolejnych naprzemiennie skazywano i uniewinniano sprawców. Obecnie sprawa uznana jest za przedawnioną, a osoby odpowiedzialne za zbrodnię, pozostały bezkarne. Zachowały się wiersze Przemyka m.in. „W dniu, w którym przyjdziesz do mnie”.

Grzegorz Przemyk – życiorys, rodzina

Grzegorz Przemyk urodził się 17 maja 1964 r. w Warszawie w rodzinie Barbary Sadowskiej. Ojcem Grzegorza był inżynier Leopold Przemyk.

Matka Grzegorza Przemyka była poetką i aktywną działaczką antykomunistyczną, związaną z Komitetem Obrony Robotników. 3 maja 1983, czyli 11 dni przed śmiercią syna, została zaatakowana przez tzw. nieznanych sprawców w komitecie pomocy internowanym. Jako przedstawicielka opozycji, była gnębiona przez SB. Kilka razy doszło także do jej aresztowania. Oskarżana była o rozpowszechnianie antypaństwowych broszur.

Dziadkiem Grzegorza od strony matki był Franciszek Trębicki, który przebywał we Francji w czasie II wojny światowej. Działał w ruchu oporu, a w 1945 r. zginął.

Zatrzymanie i śmierć Grzegorza Przemyka

Po zakończeniu egzaminów maturalnych 12 maja 1983 r. świętował wraz z kolegami na Placu Zamkowym. Tam został zatrzymany przez milicję, która zaczęła atakować Przemyka i jego kompanów pałkami. Następnie chłopcy zostali zabrani na komisariat na ul. Jezuickiej. Tam Grzegorz Przemyk został brutalnie pobity aż do utraty świadomości. Następnie przewieziono go na pogotowie na Hożej. Stamtąd zabrała go matka. W domu odzyskał przytomność, ale nadal skarżył się na ból brzucha. Wezwany lekarz przypisał jedynie leki przeciwbólowe. Kolejna interwencja wymagała już operacji w szpitalu. Tam w wyniku ciężkich obrażeń chłopak
zmarł.

Na pogrzeb Grzegorza Przemyka przybyło tysiące ludzi. Wielu z nich miało przy sobie transparenty z antykomunistycznymi hasłami. Była to wyjątkowo duża manifestacja skierowana przeciwko władzy i milicji. Mszę odprawił biskup Warszawy Władysław Miziołek.

W 2007 r. Grzegorz Przemyk został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta w uznaniu za nadzwyczajne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w kraju

Grzegorz Przemyk - procesy

Władze komunistyczne z Czesławem Kiszczakiem i odpowiedzialnym za propagandę Jerzym Urbanem na czele prowadziły dezinformację społeczeństwa, kierując winę na niekompetencję sanitariuszy szpitala. Cały proces był wyreżyserowany. Sanitariusze oraz lekarka Barbara Makowska-Witkowska zostali skazani na karę więzienia. Prawdziwi sprawcy - milicjanci Ireneusz K. i Arkadiusz Denkiewicz pozostali bezkarni. Mimo to Kiszczak przyznał nagrody pieniężne śledczym z MSW za dojście do prawdy.

Sprawa Grzegorza Przemyka wracała na wokandę jeszcze wiele razy. W 2008 r. Sąd Okręgowy skazał Ireneusza K. jako jednego ze sprawców brutalnego zabójstwa na 4 lata (8 lat zmniejszonych o połowę z powodu amnestii), jednak już w 2009 r. Sąd Apelacyjny stwierdził przedawnienie. Nie doszłoby do tego, gdyby nie to, że we wcześniejszych procesach określono Ireneusza K. jako zbrodniarza komunistycznego. Ze względu na tę formalność, nie było możliwości dalszego rozpatrywania sprawy, a Sąd Najwyższy zatwierdził wyrok, przyznając jednocześnie, że jest to porażka polskiego sądownictwa.

Grzegorz Przemyk – poezja

Poezja Grzegorza Przemyka została opublikowana dwadzieścia pięć lat po jego śmierci. Przyczyniła się do tego Ligia Grabowska-Urniaż. Pieczę nad projektem sprawował Wiesław Budzyński, autor biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Bruno Schulza, który określił twórczość młodego poety jako "poezję walki". W tomiku Przemyka znajdują się także wiersze Barbary Sadowskiej. Wiersze Przemyka spodobały się papieżowi Janowi Pawłowi II, który podczas pielgrzymki do Polski, pocieszał matkę chłopaka po jego śmierci.

15 maja, niedziela, 2022 r.

Białobrzegi, kościół pw. św. Trójcy

Modlitwa o pokój w Ukrainie
39.rocznica zamordowania Grzegorza Przemyka ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach w roku szkolnym 1980/81

godz.18.00 Msza św.
Pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary Sadowskiej

godz.19.00 Koncert
"Żeby nie było śladów”
Robert Grudzień z Zespołem Solistów Ukrainy i Polski

godz. 20.00
złożenie wieńców pod pomnikiem „Tobie Ojczyzno”

(inf. prasowa)

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Już w ten weekend Majowe Dni Białobrzegów!

  • Wkrótce
  • Białobrzegi

Mateusz Mijal, Miły Pan, Long&Junior, Hlopaky, Szymon Wydra & Carpe Diem oraz Lady Pank - to wszystko czeka nas już w najbliższy weekend podczas Majowych Dni Białobrzegów 2022.

Dodano: 20 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Meredes stanął w płomieniach

  • Aktualności
  • Stara Błotnica

W czwartkowy wieczór w miejscowości Kadłubek w gminie Stara Błotnica doszło do pożaru samochodu osobowego marki mercedes.

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 1 raz Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Starostwo Powiatowe w Białobrzegach

W Białobrzegach uczczono pamięć Grzegorza Przemyka

  • Aktualności
  • Białobrzegi

W niedzielę, 15 maja 2022 r. w Białobrzegach odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej.

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net

Na co wydadzą pieniądze?

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

Radni województwa mazowieckiego przyznali pierwsze dofinansowania w ramach programów wsparcia. Pomoc dla sołectw oraz środki na inwestycje w ochronę powietrza i klimatu – w powiecie białobrzeskim dofinansowanych zostanie w sumie 17 projektó...

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny
Fot. KPP w Białobrzegach

Podinsp. Paweł Ozga został I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Białobrzegach

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W poniedziałek podczas odprawy kadry kierowniczej Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, kierujący białobrzeską jednostką mł. insp. Grzegorz Mikołajczyk serdecznie powitał i złożył gratulacje podinsp. Pawłowi Ozdze, który objął...

Dodano: 19 maja 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net