To były czasy! Czesi, Węgrzy i Bułgarzy spędzali wakacje w Białobrzegach

16 stycznia 2021 16:36; Bialobrzegi24.net

142 miejsca noclegowe, 6 restauracji, dyskoteka, piwiarnia… To Białobrzegi z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych.

Fot. Białobrzegi i okolice w fotografii
Fot. Białobrzegi i okolice w fotografii


Białobrzegi nad Pilicą były kiedyś potężną bazą turystyczną. Jak powiedział nam Jan Kanty Skrzypczyński (tworzył WOPR w tamtym czasie) turystyka w Białobrzegach rozkwitła dzięki WOPR-owi. W latach świetności znajdowały się 142 miejsca noclegowe. Turyści przyjeżdżali do nadpilicznych domków letniskowych, które były zarządzane przez Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Białobrzegach.

Do dyspozycji  turystów z całej Polski, ale również Czech, Bułgarii oraz Węgier była również klubo-kawiarnia z jadłodajnią. W weekendy odbywały się potańcówki z muzyką na żywo. Znajdowała się również piwiarnia, w której można było zaopatrzyć się w piwo czy oranżadę.  Na ulicy Krakowskiej znajdowało się pięć restauracji, które przeżywały niesamowite oblężenie. Dużą popularnością cieszyły się lody u Gruszczyńskich, po które jak zwykle trzeba było odstać swoje w kolejce. W 1991 r. powstała restauracja „Jędruś”, która była odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

Swoją bazę wypoczynkową miało również wojsko. Do Białobrzegów na wypoczynek przyjeżdżały warszawskie zakłady pracy i harcerze. Raz dziennie do miasta przyjeżdżał autobus ze Związku Radzieckiego na tzw. wycieczki jednodniowe. Turyści ze wschodu wypoczywali w Białobrzegach jeden dzień i wieczorem ruszali dalej w kierunku Warszawy.

Jak wspomina pan Skrzypczyński początkowo Białobrzegi były omijane szerokim łukiem. Później stały się bardzo popularne, bowiem przez 10 lat nie zanotowano żadnego utonięcia co sprawiło, że miasto zostało uznane za idealne miejsce do bezpiecznego wypoczynku, w dodatku blisko Warszawy. W WOPRze pracowało wtedy 51 osób. Na darmowy wypoczynek mogła liczyć mniej zamożna młodzież, którą opiekowali się ratownicy. Turyści mogli wypożyczać kajaki i rowerki wodne.

Niestety pod koniec lat 90-tych domki zostały sprzedane. Białobrzeską turystyką próbuje reaktywować obecny burmistrz Adam Bolek. Jak ocenia Jan Skrzypczyński „trochę późno ale powinno się udać”.

(kar)

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (2)

:-); 19 stycznia 2021 07:25

Bardzo miło wspominam <3

Momo; 20 stycznia 2021 08:46

Proszę proszę. , Za komuny nawet można było ! Panie Burmistrzu , do dzieła , trzeba reaktywować potencjał Białobrzegow. Przeprowadziliśmy się tu z rodziną z wwy parę lat temu właśnie dla uroku tego miejsca, które zasługuje na większy ruch turystyczny, jest perełka 👍

Przeczytaj również

Szkolenia w ramach Białobrzeskiego Centrum Obywatelskiego

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

FUNDACJA KOALICJA DLA MŁODYCH w ramach Białobrzeskiego Centrum Obywatelskiego prowadzi nie tylko działalność doradczą i pomocową dla organizacji pozarządowych, ale także szkoleniową.

Dodano: 27 września 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. archiwum Bialobrzegi24.net

Pilica Białobrzegi wraca na zwycięską ściężkę! Pokonała 2:1 Wissę Szczuczyn

  • Sport
  • Białobrzegi

W spotkaniu X kolejki o mistrzostwo III ligi grupy I Pilica Białobrzegi pokonała na własnym stadionie Wissę Szczuczyn 2:1.

Dodano: 26 września 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net

Wielki powrót sekcji szachowej do Białobrzegów – MGOK otwiera nabór!

  • Kultura
  • Białobrzegi

Po długiej przerwie, szachy znowu w Białobrzegach! Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności na zajęcia które startują już w październiku!

Dodano: 26 września 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

Zdecyduj co powstanie w Twoim regionie!

  • Aktualności
  • Mazowsze

Tylko do 10 października br. możesz zagłosować na projekt, który zostanie zrealizowany w Twojej okolicy. Właśnie trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz spośród 17 projektów w regionie radomskim i 29 ogólnowojewó...

Dodano: 24 września 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny

Białobrzescy policjanci kolejny raz organizują zbiórkę krwi

  • Wkrótce
  • Powiat Białobrzeski

W czwartek 7 października 2021 r. w godz. 8:00 – 12:00 na parkingu Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, przy ul. Żeromskiego 23 zaparkowany będzie Mobilny Punkt Poboru Krwi, w którym po raz drugi w tym roku odbędzie się zbiórka krwi...

Dodano: 24 września 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net