To była hip-hopowa podróż do przeszłości

7 grudnia 2022 08:56; Informacja prasowa

3 grudnia w Białobrzegach wystawiany był spektakl taneczny „HIP HOPOWA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI”.


Od godziny 17:00, na Hali Sportowo Widowiskowej przy ulicy Reymonta, widzowie mogli podziwiać ponad 130 tancerek i tancerzy w ponad godzinnym spektaklu. Wśród występujących artystów zaprezentowali się także tancerze ZIEMI BIAŁOBRZESKIEJ ze szkoły tańca KOSMOS. Na scenie tańczyli także podopieczni Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca oraz Szkoły Tańca PROGRES z Ostrowca Świętokrzyskiego. Choreografię przygotowywało aż siedmioro choreografów, w tym Kasia ŻABKA Miazga i Łukasz UFO Łukomski, którego także zobaczyliśmy w jednej ze scen.

Spektakl realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu "Przestrzenie Sztuki" finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizowanego wspólnie z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca i Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem "Przestrzeni Sztuki" w województwie świętokrzyskim jest Kielecki Teatr Tańca. Jednym z partnerów wydarzenia jest Powiat Białobrzeski. Zagrany w Białobrzegach spektakl był jednym z trzech. Tydzień wcześniej odbyła się premiera w Ostrowcu Świętokrzyskim, finał natomiast będzie miał miejsce 11 grudnia w Kieleckim Teatrze Tańca.

Czemu to wydarzenie jest tak istotne? Po pierwsze dlatego, że jest pierwszym takim spektaklem wystawianym w Białobrzegach i z artystami z naszego regionu. Jest to kolejny krok w rozwoju uczestnictwa w kulturze w Białobrzegach. To także wielki sukces młodych tancerzy z grupy DZIECI KOSMOSU, ale także ogromna szansa dla nich - naszych sąsiadów, koleżanek, kolegów, uczniów. Udział w takim wydarzeniu pozwala tym młodym artystom poznać tajniki pracy teatralnej, uczy dyscypliny, współpracy z innymi tancerzami, szybkiego reagowania na zmiany w scenariuszu, buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości. To przede wszystkim niesamowite doświadczenie, które nie często ma się okazję zdobywać w młodym wieku. Spektakl ten to także świetna promocja naszego regionu i talentów, które tutaj się rozwijają. Tym bardziej cieszy fakt, że partnerem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Białobrzegach, reprezentantów, którego nie zabrakło też na widowni. W Białobrzegach spektakl na żywo obejrzało około 200 osób, byli goście z Warszawy, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, byli sympatycy tańca i dobrej muzyki z Białobrzegów, bliscy i znajomi występujących artystów. Jak dowiedzieliśmy się po spektaklu, nie żałują. Była to okazja aby miło i ciekawie spędzić czas w sobotę. Tydzień wcześniej, na premierze, gościło aż 1500 widzów, a na spektakl w Kielcach wykupione już zostały wszystkie miejsca w teatrze. Taka popularność przedstawienia nie może dziwić. HIP HOPOWA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI to nie tylko świetne widowisko taneczne. To także muzyczny pokarm dla duszy. W spektaklu można posłuchać klasycznych utworów rapowych, dobrego funku, jamajskiego dancehallu, muzyki elektronicznej, a nawet hitów Michaela Jacksona czy Jennifer Lopez. Oprócz tancerzy na scenie pojawia się także narrator, którym jest legenda polskiego beatboxingu, dwukrotny MISTRZ POLSKI WIELKIEJ BITWY WOLNOSTYLOWEJ POLISH BEATBOX BATTLE – Jakub ZGAS Żmijowski. Nie tylko oprowadza on widzów po tanecznej mapie, buduje klimat, wciela się w rolę prowadzącego kultowy program telewizyjny SOUL TRAIN, ale także daje pokaz swoich umiejętności w sztuce beatboxu. Wiemy, że zrobił wielkie wrażenie na uczestnikach wydarzenia. W spektaklu ważną rolę zagrał jeszcze jeden aktor – ŚWIATŁO. W Białobrzegach zadbał o to Marcin Lenartowicz, który grą kolorów podkreślał najistotniejsze sceny i momenty tej sztuki, budował atmosferę i przenosił widza do innych światów lub wręcz innych galaktyk. 150 metrów kwadratowych sceny uzupełniał także potężnych rozmiarów ekran, na którym widzowie mogli zobaczyć archiwalne ujęcia z jamajskiego Kingston i Nowego Jorku, a także przygotowane przez choreografów projekcie uzupełniające show na parkiecie. Show natomiast było różnorodne, był HIP HOP DANCE, POPPING, LOCKING, TOP ROCK, BREAKING, DANCEHALL, a nawet VIDEOCLIP DANCE. Te wszystkie elementy składają się na ekscytujący pokaz, który opowiada równie ekscytującą historię.

Spektakl pokazuje nam drogę kultury HIP HOP. Od ulic amerykańskich gett lat 70tych, przez kalifornijskie plaże, kluby, przez szkoły tańca, aż po teledyski i koncerty ikon świata muzyki. Widzowie mogą poznać źródła i początki hip hopu, inspiracje, jego wpływ na pop kulturę, ale także wartości przyświecające hip hopowej społeczności od samego początku – POKÓJ, MIŁOŚĆ, JEDNOŚĆ, ZABAWA, SZACUNEK, TOLERANCJA, WOLNOŚĆ i KREATYWNOŚĆ. Jak można było usłyszeć od gości opuszczających halę sportową w Białobrzegach – KTO NIE BYŁ, NIECH ŻAŁUJE. BYŁO CO PRZEŻYWAĆ.

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Fot. ROZPN

Turniej o Puchar Wiosny w Białobrzegach. To była znakomita impreza (VIDEO!)

  • Sport
  • Białobrzegi

10 drużyn, dwie grupy, dużo goli i mnóstwo kibiców na trybunach. Białobrzegi okazały się bardzo gościnne i pierwszy turniej z cyklu "O Puchar Wiosny" możemy uznać za udany - pisze na swojej stronie Radomski Okręgowy Związek Piłki Noż...

Dodano: 5 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Jest bardzo ślisko na S7. Doszło do zderzenia dwóch aut

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W sobotę przed godziną 9.00 na drodze ekspresowej nr 7 w miejscowości Gózd doszło do zderzenia dwóch aut osobowych.

Dodano: 4 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
100 lat Klubu Sportowego Pilica Białobrzegi 1922-2022

Białobrzegi moim miastem, Pilica moim klubem. Ukazał się album na 100-lecie klubu

  • Publicystyka i historia
  • Białobrzegi

Z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Klubu Sportowego Pilica Białobrzegi ukazał się album, przedstawiający historię klubu w latach 1922-2022.

Dodano: 3 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. UMiG w Białobrzegach

Bulwar połączy ul. Krakowską z ul. Cichą. Rozpoczęły się prace!

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki przyrodniczej nad jeziorem wschodnim w Białobrzegach. Ciąg pieszy połączy ulicę Krakowską z ulicą Cichą. Gmina na to zadanie pozyskała środki z LGD Zapilicze w wysokości 172 tys. zł.

Dodano: 2 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. KPP w Białobrzegach

Białobrzeska Policja podsumowała 2022 rok

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

31 stycznia 2023 r. W Sali Konferencyjnej Hali Sportowej w Białobrzegach odbyła się odprawa roczna podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz efekty pracy funkcjonariuszy w minionym roku. W uroczystej naradzie uczestniczył I...

Dodano: 2 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa