Tajemnicza śmierć pod Białobrzegami. Zginęli śledczy, którzy badali sprawę zabójstwa ks. Popiełuszki

19 października 2021 16:16; Tomasz Plaskota

19 października 1984 r. komunistyczna Służba Bezpieczeństwa porwała ks. Jerzego Popiełuszkę wracającego ze Mszy św. w Bydgoszczy. Na przełomie 1984 i 1985 r. sąd skazał oficerów SB Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego na długoletni pobyt w więzieniu za porwanie, torturowanie i zabójstwo kapłana. Do porwania ks. Popiełuszki doszło w okolicach Włocławka, jednak w sprawie pojawia się również lokalny wątek.

Jerzy Popiełuszko (fot. wikipedia.org)
Jerzy Popiełuszko (fot. wikipedia.org)

Nad ranem 30 listopada 1984 r. na szosie koło Białobrzegów ciężarówka zjechała na przeciwległy pas i uderzyła w samochód jadący od Krakowa. Pasażerowie i kierowca auta osobowego zginęli na miejscu. Tragiczne zdarzenie, jakich wiele w tamtych czasach na „siódemce”. Jednak w wypadku zginęli doświadczeni funkcjonariusze Biura Śledczego MSW  podpułkownik Stanisław Trafalski i major Wiesław Piątek. Zginał również ich młody kierowca, prowadzącemu ciężarówkę nic się nie stało. Major Piątek kierował specjalną grupą operacyjną Biura Śledczego MSW badającą sprawę morderstwa kapelana Solidarności. Przesłuchiwał najważniejszych świadków w sprawie, m.in. nurka, który odnalazł ciało kapłana w zalewie koło Włocławka. Zdaniem dokumentalisty i autora książek o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki, Piotra Litki, śmierć śledczych na szosie koło Białobrzegów nie była przypadkowa.
 

Gdzie są dokumenty ze śledztwa?


 
W Krakowie śledczy sprawdzali powiązania jednego z porywaczy ks. Popiełuszki, kapitana Grzegorza Piotrowskiego z miejscową esbecją. W styczniu 1983 r. Piotrowski jako pracownik Wydziału IV SB zajmującego się walką z Kościołem katolickim przygotowywał prowokację przeciwko niemu i papieżowi Janowi Pawłowi II. Do krakowskiego mieszkania ks. Andrzeja Bardeckiego planował podrzucić fałszywy pamiętnik i przedmioty świadczące o rzekomym romansie Karola Wojtyły.
 
Piotrowski zorganizował również prowokację w mieszkaniu ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej w Warszawie. Duchownemu podłożono materiały, które miały go skompromitować: materiały wybuchowe, naboje do pistoletu maszynowego, granaty z gazem łzawiącym, farbę drukarską i ulotki.
 
W Tarnowie śledczy zbierali informację na temat Leszka Pękali, który pracował w tamtejszej SB przed przenosinami do pracy w stolicy. Najważniejszy jest w tej sprawie fakt, że Trafalski i Piątek wieźli dokumenty i notatki, które nie pojawiły się na procesie w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Jerzego. Nigdy też nie ujawniono ich opinii publicznej. Najprawdopodobniej nie zostały zniszczone, bo nikt tak ważnych dokumentów nie niszczy.
 

Co stało się z kierowcą ciężarówki?


 
Ofiary wypadku szybko pochowano. Nie przeprowadzono nawet sekcji zwłok. Z akt sprawy prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Grójcu wynika, że Trafalski i Piątek mieli dość duże stężenie alkoholu we krwi. Zdaniem Piotra Litki mogło to wynikać z uroczystego pożegnania zorganizowanego dzień wcześniej przez kolegów w Krakowie. Kierowca służbowego auta, którym podróżowali esbecy był trzeźwy. Sprawcę wypadku, 22-letniego Edward Ł., skazano na trzy lata więzienia. Rozpoczął odbywanie kary, ale nie wrócił z przepustki do zakładu karnego.   
 

Mordercy z KGB


 
W uprowadzeniu i zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki miała brać udział również sowiecka tajna służba KGB. Piotrowski spotykał się w Warszawie z oficjalnym rezydentem KGB przy ambasadzie sowieckiej Jewgienijem Siemaszko. Wiosną 1983 r. kapitan SB Grzegorz Piotrowski uczestniczył w Wilnie w spotkaniu  zorganizowane przez Zarząd V KGB, który m.in. infiltrował duchownych Kościoła katolickiego. Świadczą o tym zdjęcia odnalezione w Instytucie Pamięci Narodowej.
 
Jeszcze wiele rzeczy w sprawie ks. Popiełuszki pozostało do wyjaśnienia. Na liczne pytania nie znamy odpowiedzi. Kto wydał rozkaz porwania i bestialskiego zamordowania kapłana? Z kim kontaktowali się sprawcy podczas zdarzenia? Dlaczego podczas porwania byli obserwowani przez funkcjonariuszy Wojskowej Służby Wewnętrznej. Czy dlatego, że szef MSW gen. Czesław Kiszczak chciał kontrolować przebiegiem wydarzeń? Na wyjaśnienie tych i innych wątków sprawy musimy jeszcze poczekać. Być może nie poznamy ich nigdy.
 
Tomasz Plaskota

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (2)

ja; 19 października 2021 16:18

tyle lat rządów pis. rzekomo patriotów. a najważniejsze sprawy wciąż niezałatwione...

gość; 19 października 2021 20:50

czyżby znowu spiski typu śmierć posła z LPR pod Grójcem ? i znowu to nie przypadek ? znowu komuś coś się zaczyna mieszać akurat specjalnie ciężarówka w nich wjechała DK 7 to droga gdzie co chwila ktoś się tłucze

Przeczytaj również

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Zaskakujące informacje ws. makabrycznego wypadku w miejscowości Małe Boże

  • Aktualności
  • Stromiec

Znany jest sprawca wypadku w miejscowości Małe Boże. To 19-latka, która twierdziła dotąd, że była pasażerką. - Okazało się, że to jednak ona siedziała za kierownicą.

Dodano: 3 października 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Straszny wypadek w gminie Stromiec! Audi przecięte na pół

  • Aktualności
  • Stromiec

W niedzielę po godz. 20.00 na drodze relacji Stromiec - Boże doszło do poważnego wypadku. Na skutek zderzenia osobowe audi zostało wręcz przecięte na pół. Drugie z aut biorących w wypadku - osobowy opel leży na boku.

Dodano: 2 października 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
SP ZOZ w Białobrzegach (fot. Bialobrzegi24.net)

Donald Tusk w Białobrzegach. Wicestarosta i PGNiG reagują

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Zakład Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach dostał od PGNiG za to, że placówka… zużyła za mało gazu.

Dodano: 30 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Konferencja prasowa przed SP ZOZ w Białobrzegach

Donald Tusk w Białobrzegach. Chodzi o karę za ogrzewanie dla SP ZOZ

  • Aktualności
  • Białobrzegi

W piątek przed budynkiem SP ZOZ w Białobrzegach odbyła się konferencja z udziałem lidera Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska.

Dodano: 30 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. materiały prasowe

W Stawiszynie odbyły się manewry z udziałem psów specjalnych

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Przewodnicy psów służbowych kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach zorganizowanych w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z Aresztu Śledczego w Grójcu oraz z Zakładu Kynologii Policyjnej. Wspólne...

Dodano: 29 września 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa