Ostatni weekend wakacji warto spędzić na Mazowszu

25 sierpnia 2021 09:51; Materiał promocyjny

Koniec wakacji na Mazowszu zapowiada się bardzo ciekawie. W ostatni weekend sierpnia będzie można m.in. wziąć udział w wojewódzkich dożynkach czy podziwiać rycerzy i damy dworu w trakcie turnieju rycerskiego. Również mazowieckie instytucje kultury przygotowują moc atrakcji na początek września. Na nową wystawę zaprasza m.in. Muzeum Mazowieckie w Płocku, a w Karolinie zostanie otwarte Centrum Folkloru Polskiego. Otwarciu towarzyszyć będzie piknik rodzinny.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Dożynki Województwa Mazowieckiego w Radomiu


W tym roku dożynki odbędą się 29 sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej. Dożynki to największe coroczne ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Do Radomia przyjadą delegacje z całego regionu z wieńcami dożynkowymi, aby podziękować za zbiory.

Podczas wojewódzkich dożynek nie zabraknie tradycji, jak i dobrej zabawy. W programie m.in.: barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, uroczysta msza święta, ceremonia dzielenia się chlebem, regionalne przysmaki i występy zespołów ludowych. – Już w niedzielę spotkamy się, by podziękować rolnikom za ich pracę, ale też wspólnie świętować i bawić się – zaprasza marszałek Adam Struzik.

Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym miejscu – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Muzeum Wsi Radomskiej to placówka związana z kulturą ludową, w którą doskonale wpisują się dożynki będące połączeniem ludowego święta z elementami dziękczynnymi. Zachęcam Państwa do wspólnego świętowania.

W programie m.in.: koncert zespołu Pieśni i Tańca Wolanianki, występy kapel ludowych, potańcówka, wystawa maszyn rolniczych, stoiska kół gospodyń wiejskich oraz stoiska twórców ludowych.

Dożynki rozpoczną się w najbliższą niedzielę o godzinie 11:00 od uroczystej mszy św. Więcej szczegółów na https://www.muzeum-radom.pl/

Turniej rycerski w Liwie


W ostatni weekend sierpnia Liw zamieni się w tętniącą życiem średniowieczną wioskę. Na XVIII Turniej Rycerski zjedzie blisko 120 rekonstruktorów – bractwa rycerskie z całej Polski, damy dworu, dworzanie i rzemieślnicy. Gry i zabawy średniowieczne, a także pojedynki i pokazy rzemiosła czy tańca dawnego będą czekać na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzą liwski zamek.

Zamek w Liwie położony w malowniczej dolinie Liwca, to średniowieczna twierdza graniczna – podkreśla Eliza Czapska, p.o. dyrektora Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. – Trudno dziś uwierzyć, że zaledwie 80 km od Warszawy przebiegała w wiekach średnich granica Polski z Litwą! Podczas Turnieju będą Państwo mieli okazję podziwiać ze wzgórza zamkowego pokazy konne, pokazy oblężenia zamku, walki rycerzy, kuszników, łuczników czy skosztować średniowiecznej kuchni.

W czasie turnieju będzie można obejrzeć ekspozycje muzealne, jeden z najciekawszych w Polsce zbiorów militariów,  wystawę czasową – kunsztowną broń z terenu Indonezji, odwiedzić  gotyckie piwnice i unikalny drewniany pomost prowadzący do gotyckiej, murowanej wieży.

Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska dwa lata temu Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację. – Odnowiony kompleks nawiązuje do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe. Na ten cel przeznaczyliśmy prawie 4,8 mln zł.

Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na Mazowszu – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca przyciągają turystów szukających kontaktu z historią, naturą oraz aktywnego wypoczynku.

Turniej rozpocznie się w sobotę 28 sierpnia o 11.00. Więcej informacji na www.liw-zamek.pl

Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”


W weekend 3-5 września zostanie otwarte Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Miejsce, które pozwoli przybliżyć polską kulturę narodową w jej regionalnych odmianach. Pałac Karolin w Otrębusach to siedziba zespołu Mazowsze, który jest wizytówką naszego regionu – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Na remont i rozbudowę budynku przeznaczyliśmy ponad 25 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków Unii Europejskiej. Wszystkie prace zostały przeprowadzone z troską o jego wartość architektoniczną. W przebudowanych i zmodernizowanych wnętrzach powstało nowoczesne centrum edukacyjne prezentujące i promujące polski folklor oraz obrazujące jego rolę na wielu płaszczyznach kultury.

Uroczystemu otwarciu Centrum Folkloru Polskiego będzie towarzyszył Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”, który cyklicznie, odbywa się w Karolinie. Zapoczątkowane kilka lat temu wydarzenie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród okolicznych mieszkańców oraz turystów. Piknik rozpocznie się w piątek 3 września o godz. 20.00 wspólnym koncertem zespołu „Mazowsze" i De Mono. Sobota i niedziela w Karolinie upłyną pod znakiem muzyki w jej różnych odsłonach. Oprócz charakterystycznych ludowych rytmów usłyszymy również chór „Mazowsza” w rozrywkowym repertuarze piosenek dla całej rodziny, a orkiestra „Mazowsza” zaprezentuje się w koncercie symfonicznym. Artyści baletu poprowadzą warsztaty taneczne, a to wszystko na kilku plenerowych scenach ustawionych w przestrzeni Parku Karolin.

Więcej na https://www.mazowsze.waw.pl

Wystawa art déco w Muzeum Mazowieckim w Płocku  


To będzie nie lada gratka dla pasjonatów historii i sztuki. W sobotę 4 września Muzeum Mazowieckie w Płocku otworzy największą w Polsce wystawę poświęconą sztuce art déco. W wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej zaplanowano otwarcie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”. Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało ekspozycję w klimacie lat dwudziestych poprzedniego stulecia.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik płockie muzeum to jedna z perełek na mapie Mazowsza. – To placówka która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą. Secesja, art deco to wystawy, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów, inwestujemy w jego rozbudowę. Już niebawem nowe sale wystawowe zostaną otwarte w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Na ten cel przeznaczyliśmy w sumie ponad 32 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków Unii Europejskiej – dodaje marszałek.

Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. wnętrza mieszkalne, meble, szkło, ceramikę, tkaniny i lampy, a także malarstwo i rzeźbę z okresu art déco – wylicza dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj. – Będą też specjalne aranżacje domu mody z kolekcją strojów z epoki, sklepu jubilerskiego z wyeksponowaną puderniczką Tiffany’ego i kolczykami w etui Cartiera oraz gabinetu prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów.

Gości ekspozycji witać będzie aranżacja miasta nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, minikino Odeon i oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 r., umieszczone na okrągłej platformie.

Z kolei ekspozycję na pierwszym piętrze otwierać będzie aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30. XX wieku – salon z gabinetem, jadalnia, sypialnia i kuchnia. W tej części wystawy znajdzie się też galeria designu, w której prezentowana będzie kolekcja szkła cenionych polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno oraz zagranicznych wytwórni, jak: Lalique’a, Bacarrat i Braci Daum.

Na kolekcję polskiego designu powojennego składają się eksponaty zakupione dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, przedmioty podarowane muzeum przez mieszkańców oraz zakupione antyki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku płocka placówka kupiła również obiekty po likwidowanej Cepelii przy ul. Chmielnej w Warszawie.

Więcej o wystawie art déco na muzeumplock.eu/pl

Przeczytaj również

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach

Ćwiczenia i ewakuacja szkoły w Przybyszewie

  • Aktualności
  • Promna

W środę odbyły się ćwiczenia na obiekcie Zespołu Placówek Oświatowych w Przybyszewie. Były to manewry jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu gminy Promna.

Dodano: 21 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

Białobrzegi POPularne! (VIDEO)

  • Po godzinach
  • Białobrzegi

Białobrzegi zyskują na popularności wśród tancerzy z całej Polski, szczególnie tych zajmujących się stylem POPPING.

Dodano: 20 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

Jak zaplanować wyjazd na narty?

  • Po godzinach
  • Polska

Sezon zimowy zacznie się lada dzień, a wszyscy miłośnicy nart z pewnością już myślą, gdzie w tym roku będą mogli oddawać się swojej ulubionej rozrywce. W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych rzeczach, o których powinieneś pami...

Dodano: 20 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny
Jerzy Popiełuszko (fot. wikipedia.org)

Tajemnicza śmierć pod Białobrzegami. Zginęli śledczy, którzy badali sprawę zabójstwa ks. Popiełuszki

  • Publicystyka i historia
  • Białobrzegi

19 października 1984 r. komunistyczna Służba Bezpieczeństwa porwała ks. Jerzego Popiełuszkę wracającego ze Mszy św. w Bydgoszczy. Na przełomie 1984 i 1985 r. sąd skazał oficerów SB Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara...

Dodano: 19 października 2021 r. Komentowano: 2 razy Autor: Tomasz Plaskota

Mazowsze. Wiadomości z regionu - odcinek 205

  • Aktualności
  • Mazowsze

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" mówimy m.in. o trwających konsultacjach zmian w uchwale antysmogowej, a także nowej pracowni tomografii komputerowej w Nowodworskim...

Dodano: 19 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny