Oddział Zewnętrzny w Stawiszynie rozpoczął współpracę z MGOPS w Białobrzegach

29 grudnia 2022 12:15; Informacja prasowa

Oddział Zewnętrzny w Stawiszynie Aresztu Śledczego w Grójcu rozpoczął współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Białobrzegach. Pierwsze wspólne działania już przynoszą pozytywne efekty.


Współpraca w ramach społecznej readaptacji skazanych

Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym, w wykonywaniu kar, środków karnych, kompensacyjnych, zabezpieczających i zapobiegawczych, w szczególności związanych z pozbawieniem wolności, mogą współdziałać m.in. organizacje oraz instytucje, których celem działania jest realizacja zadań związanych z zapobieganiem przestępczości i readaptacji społecznej skazanych. W związku z tym, w grudniu 2022 roku dyrektor Aresztu Śledczego w Grójcu ppłk Adam Piórkowski podpisał porozumienie o współpracy z dyrektorem Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białobrzegach Irminą Maciąg, którego celem jest szeroko rozumiane przeciwdziałanie i ograniczanie negatywnych zjawisk społecznych. Biorąc pod uwagę wysokie priorytety związane ze współdziałaniem w wykonywaniu kar, podczas podpisywania porozumienia obecny był również burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi Adam Bolek.

Współdziałanie w wykonywaniu kar

Porozumienie przewiduje współpracę Aresztu i białobrzeskiego MGOPS-u, poprzez działania prowadzone przez gminnych pracowników socjalnych, które mają za cel pomoc socjoterapeutyczną dla więźniów z Oddziału Zewnętrznego w Stawiszynie. Współpraca obejmuje również udział pracowników MGOPS-u w opracowywaniu i realizacji programów resocjalizacyjnych, zapewnienie pomocy w zakresie reintegracji skazanych ze społeczeństwem oraz podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia się osadzonych i ich rodzin oraz integracji ze środowiskiem otwartym.

Wspólne działania już rozpoczęte

Już kilka dni po podpisaniu porozumienia o współpracy w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie odbyły się pierwsze zajęcia. Uczestniczyli w nich pracownicy socjalni MGOPS-u, a beneficjentami byli osadzeni odbywający karę pozbawienia wolności. W ramach spotkania poruszane były kwestie związane z szeroko rozumianą readaptacją społeczną i pomocą postpenitencjarną osadzonych. Spotkanie to pozwoliło osadzonym nabyć wiedzę z zakresu wymogów formalnych i procedur związanych z ubieganiem się o miejsce w schroniskach i noclegowniach dla osób bezdomnych. Skazani mieli także okazję dowiedzieć się o jakie formy pomocy finansowej mogą ubiegać się po opuszczeniu jednostki penitencjarnej - między innymi w zakresie dofinansowania wydatków mieszkaniowych. Ponadto przedstawiciele MGOPS-u poinformowali osadzonych również o procedurze orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności oraz udzielili informacji z zakresu ustawy o świadczeniach rodzinnych. To dla wielu skazanych, opuszczających mury więzienia, ważne informacje, które pozwolą odpowiednio wcześniej przygotować się do życia po zwolnieniu. Tego typu spotkania będą się odbywały cyklicznie.

Opracowanie ppor. Bartosz Muszyński

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Fot. ROZPN

Turniej o Puchar Wiosny w Białobrzegach. To była znakomita impreza (VIDEO!)

  • Sport
  • Białobrzegi

10 drużyn, dwie grupy, dużo goli i mnóstwo kibiców na trybunach. Białobrzegi okazały się bardzo gościnne i pierwszy turniej z cyklu "O Puchar Wiosny" możemy uznać za udany - pisze na swojej stronie Radomski Okręgowy Związek Piłki Noż...

Dodano: 5 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Jest bardzo ślisko na S7. Doszło do zderzenia dwóch aut

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W sobotę przed godziną 9.00 na drodze ekspresowej nr 7 w miejscowości Gózd doszło do zderzenia dwóch aut osobowych.

Dodano: 4 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
100 lat Klubu Sportowego Pilica Białobrzegi 1922-2022

Białobrzegi moim miastem, Pilica moim klubem. Ukazał się album na 100-lecie klubu

  • Publicystyka i historia
  • Białobrzegi

Z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Klubu Sportowego Pilica Białobrzegi ukazał się album, przedstawiający historię klubu w latach 1922-2022.

Dodano: 3 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. UMiG w Białobrzegach

Bulwar połączy ul. Krakowską z ul. Cichą. Rozpoczęły się prace!

  • Aktualności
  • Białobrzegi

Rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki przyrodniczej nad jeziorem wschodnim w Białobrzegach. Ciąg pieszy połączy ulicę Krakowską z ulicą Cichą. Gmina na to zadanie pozyskała środki z LGD Zapilicze w wysokości 172 tys. zł.

Dodano: 2 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net
Fot. KPP w Białobrzegach

Białobrzeska Policja podsumowała 2022 rok

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

31 stycznia 2023 r. W Sali Konferencyjnej Hali Sportowej w Białobrzegach odbyła się odprawa roczna podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz efekty pracy funkcjonariuszy w minionym roku. W uroczystej naradzie uczestniczył I...

Dodano: 2 lutego 2023 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa