Obraz „Ukrzyżowanie” z sanktuarium w Starej Błotnicy przejdzie renowację

27 sierpnia 2021 11:40; Informacja prasowa

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W sumie uda się wyremontować aż 154 obiekty, z czego 30 w regionie radomskim.

fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM

Obiekty ze wsparciem Mazowsza w regionie radomskim wylicza wicemarszałek Rafał Rajkowski. – W tym roku na liście dotacji aż 30 zabytków, w tym najwięcej z nich to obiekty sakralne. Udało się uzyskać wsparcie m.in. na prace, które będą prowadzone we wnętrzach świątyń. I tu możemy wymienić np. konserwację polichromii u ojców Bernardynów w Radomiu czy drewnianej chrzcielnicy z 1726 r. w kościele w Ciepielowie. Na pomoc Mazowsza mogą liczyć też Pionki, w których dzięki 110 tys. zł dotacji uda się wyremontować elementy elewacji zabytkowego budynku dawnego kasyna urzędniczego – dodaje wicemarszałek.

Ponadto w tym roku wsparcie z budżetu regionu pozwoli m.in. na remont konserwatorski zabytkowych pieców garncarskich w Iłży czy prace konserwatorsko-restauratorskie tabernakulum ołtarza głównego w kościele pw. Św. Mikołaja w Grabowcu oraz modernizacja instalacji elektrycznej w drewnianym kościele pw. Nawiedzenia NMP w Bukównie (pow. białobrzeski).

Na zainteresowanie programem wsparcia zabytków zwracał uwagę radny województwa Leszek Przybytniak. – Duża liczba wniosków to dla nas sygnał, że ta pomoc jest potrzebna i oczekiwana. Dlatego jako radni województwa co roku przeznaczamy duże pieniądze na prace przy mazowieckich zabytkach. I muszę przyznać, że jej efekty są widoczne. To cieszy.

Dzięki pomocy z budżetu Mazowsza renowację przejdzie barokowy obraz „Ukrzyżowanie” z sanktuarium w Starej Błotnicy. Jak podkreśla ks. Piotr Urbanek, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP to już ostatni moment na przeprowadzenie konserwacji dzieła. – Obraz wymaga pilnych prac. Upływ czasu odcisnął na nim swoje piętno. Jestem bardzo zadowolony, że udało się uzyskać dotację, która pozwoli na uratowanie tego zabytkowego obrazu.

(inf. prasowa)

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach

Ćwiczenia i ewakuacja szkoły w Przybyszewie

  • Aktualności
  • Promna

W środę odbyły się ćwiczenia na obiekcie Zespołu Placówek Oświatowych w Przybyszewie. Były to manewry jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu gminy Promna.

Dodano: 21 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

Białobrzegi POPularne! (VIDEO)

  • Po godzinach
  • Białobrzegi

Białobrzegi zyskują na popularności wśród tancerzy z całej Polski, szczególnie tych zajmujących się stylem POPPING.

Dodano: 20 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

Jak zaplanować wyjazd na narty?

  • Po godzinach
  • Polska

Sezon zimowy zacznie się lada dzień, a wszyscy miłośnicy nart z pewnością już myślą, gdzie w tym roku będą mogli oddawać się swojej ulubionej rozrywce. W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych rzeczach, o których powinieneś pami...

Dodano: 20 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny
Jerzy Popiełuszko (fot. wikipedia.org)

Tajemnicza śmierć pod Białobrzegami. Zginęli śledczy, którzy badali sprawę zabójstwa ks. Popiełuszki

  • Publicystyka i historia
  • Białobrzegi

19 października 1984 r. komunistyczna Służba Bezpieczeństwa porwała ks. Jerzego Popiełuszkę wracającego ze Mszy św. w Bydgoszczy. Na przełomie 1984 i 1985 r. sąd skazał oficerów SB Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara...

Dodano: 19 października 2021 r. Komentowano: 2 razy Autor: Tomasz Plaskota

Mazowsze. Wiadomości z regionu - odcinek 205

  • Aktualności
  • Mazowsze

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Mazowsze. Wiadomości z regionu" mówimy m.in. o trwających konsultacjach zmian w uchwale antysmogowej, a także nowej pracowni tomografii komputerowej w Nowodworskim...

Dodano: 19 października 2021 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny