Będzie Budżet Obywatelski w Białobrzegach? Dzisiaj decyzja radnych

26 maja 2022 09:12; Bialobrzegi24.net

Podczas czwartkowej sesji radni mają pochylić się nad projektem uchwały w sprawie określenia wymagań, jakie powinny spełniać projekty składane do Budżetu Obywatelskiego Białobrzegów.

Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach (fot. Bialobrzegi24.net)
Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach (fot. Bialobrzegi24.net)

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu będą mieli możliwość corocznie decydować o części wydatków budżetu gminy.

W projekcie uchwały wskazano, że ze środków Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane projekty „twarde” polegające między innymi na poprawie infrastruktury gminnej poprzez remont, modernizację, adaptację, przebudowę, budowę nowego obiektu lub zakup wyposażenia. Jak zaznaczono, w ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty polegające na wykonaniu wyłącznie dokumentacji technicznej.

Projekty będą mogli zgłaszać mieszkańcy miasta i gminy Białobrzegi. W projekcie wskazano, że wysokość Budżetu Obywatelskiego wynosi: w pierwszym roku 0,3%, w drugim roku 0,4% w kolejnych latach 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy.

Projekty będzie wyryfikować powołany przez burmistrz zespół, a o wyborze projektów do realizacji decydują w drodze bezpośredniego głosowania mieszkańcy miasta i gminy Białobrzegi.

Głosować będzie można na dedykowanym formularzu. Będą one dostępne w wyznaczonych punktach. Będzie je też można dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy albo przesłać drogą elektroniczną (co ważne, formularz powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym).

Zgodnie z projektem uchwały, głosować będzie można tylko jeden raz na jeden projekt. W przypadku oddania przez jedną osobę więcej niż jednego głosu na dany projekt lub oddania głosu na więcej niż jeden projekt wszystkie oddane głosy tej osoby będą uznane za nieważne.

Projekty będą poddane ocenie zgodności z prawem i wykonalności technicznej według wskazanych kryteriów, m.in. dostępnością dla ogółu mieszkańców czy możliwością realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Co istotne, projekt nie może kolidować z zadaniami planowanymi do realizacji w budżecie gminy na dany rok budżetowy, rozpoczętymi lub realizowanymi przez gminę.

(mat)

Napisz komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Bialobrzegi24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

Komentarze (0)

 

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Przeczytaj również

Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Na DK48 wjechała w pojazd służby drogowej

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

We wtorek po godz. 8.00 na drodze krajowej nr 48 kobieta prowadząca auto osobowe wjechała w pojazd służby drogowej.

Dodano: 28 czerwca 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Bialobrzegi24.net

Finał programu stypendialnego Klementyny. Powstał utwór muzyczny i teledysk!

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

Tego jeszcze nie było. Letni hit od Stypendystów Klementyny jest idealny na początek wakacji Fundacja Koalicja Dla Młodych już kolejny rok prowadzi program stypendialny – Stypendium Klementyna. Tym razem było trochę inaczej, wyjątkowo i z...

Dodano: 27 czerwca 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Informacja prasowa

A może na camping?

  • Aktualności
  • Mazowsze

A może by tak spędzić weekend pod mazowiecką chmurką? Przygodę, niezależność, a jednocześnie komfort mamy gwarantowane. Samorząd Mazowsza zachęca do zwiedzania regionu. Jest tu sporo atrakcji, a już niedługo odbędą się pierwsze...

Dodano: 27 czerwca 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny
Fot. Pomoc Drogowa 24h Białobrzegi

PILNE! Trasa S7 zablokowana po wypadku ciężarówki

  • Aktualności
  • Powiat Białobrzeski

W pojeździe ciężarowym wystrzeliła opona. Zestaw przebił bariery rozdzielające oba pasy ruchu i przewrócił się na bok.

Dodano: 24 czerwca 2022 r. Komentowano: 2 razy Autor: Bialobrzegi24.net

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!

  • Aktualności
  • Mazowsze

Ostatni tydzień na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu radomskiego i oddaj swój głos. Turniej dziecięcej piłki nożnej, instalacja holograficzna, festiwale, szkolenia dla kierowców czy budowy i...

Dodano: 21 czerwca 2022 r. Komentowano: 0 razy Autor: Materiał promocyjny